Průmysl

Celková plocha moderního průmyslového prostoru k pronájmu je přes 8,9 milionu metrů čtverečních. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 bylo ve výstavbě celkem 382.926 m2 moderních průmyslových prostor, což je pokles oproti předchozímu čtvrtletí. Míra neobsazenosti prémiových prostor však opět vzrostla na 5,29 % s 473.402 m2 dostupnými k pronájmu.

V Praze a jejím okolí je stále nízká míra neobsazenosti a nabídka nedokáže uspokojit poptávku. Developeři nyní zaměřují své aktivity zejména na Moravskoslezský kraj a obecně na hranicích s Německem – v Karlovarském kraji, Ústeckém kraji a Plzeňském kraji.

Kvůli bezpečnostním opatřením v souvislosti s covidem-19 přistoupilo mnoho společností k propouštění následkem čehož roste nezaměstnanost v těchto krajích. Tento nárůst potenciáních nových zaměstnanců může pomoci stimulovat trh a další růst.

„Po nedávné karanténě související s covid-19 se poptávka pomalu vrací na úroveň před krizí. Vzhledem k tomu, že sektor elektronického obchodu roste a sektor stavebnictví zůstává relativně silný, neočekáváme výrazné ochlazení trhu typické pro letní měsíce. Současně můžeme pozorovat velké množství plánovaných průmyslových zón a v důsledku krize očekáváme další kultivaci konkurenčního prostředí. Po nucené karanténě jsme připraveni vyhovět potřebám našich klientů a těšíme se na jejich nové požadavky,“ komentuje Matěj Indra, senior konzultant průmyslových nemovitostí ve 108 AGENCY.

108_research_report_q2_2020_map