2022/Q1 REPORT TRHU PRŮMYSLOVÝCH NEMOVITOSTÍ – ČESKÁ REPUBLIKA

Prohlubující se rozdíly mezi zeměmi vedly k obchodním válkám a v poslední době ke skutečné válce a způsobily chaos na mnoha trzích. Všechno od jídla přes vzácné kovy po stavební materiály je stále dražší a těžší sehnat. Exportní a importní procesy se komplikují. Skutečným testem odolnosti projde evropský a český průmyslový trh v průběhu roku 2022. V 1. čtvrtletí vykázal český průmyslový trh dobré výsledky a navázal na značný úspěch loňského roku. Na obzoru je však energetická krize a bude důležité snižování provozních nákladů pro udržení konkurenční výhody. Například implementací vysoce efektivních solárních panelů a dalších moderních technologií.

• V 1. čtvrtletí 2022 dosáhla celková plocha prémiových průmyslových prostor k pronájmu 9.864.518 m2. 86.254 m2 bylo dodáno na trh. Při současném množství realizovaných projektů očekáváme překročení hranice 10 mil. m2 někdy ve 2. či 3. čtvrtletí 2022.

• V současnosti se staví celkem 1.034.346 m2 nových průmyslových ploch z nichž většina je předem pronajata. Spekulativní výstavba zpomaluje v důsledku velké nejistoty na trhu stavebních materiálů.

• Míra neobsazenosti opět klesla na historické minimum 1,51 % s 148.674 m2 dostupnými na trhu. Pokud nezapočteme prostory ve stavu shell and core, tak je míra neobsazenosti dokonce pouze 1,28 %. V porovnání s minulými kvartály je signifikantní pokles volných ploch v Moravskoslezském kraji.

• Válka mezi Ruskem a Ukrajinou v budoucnu ovlivní produkci potravin, což se promítne do cen všech ostatních komodit. Konflikt ohrožuje globální dodávky pšenice, protože Rusko a Ukrajina patří k jejich největším producentům na světě. To dále nepřímo ovlivní již tak vysokou míru inflace v ČR.

Zpět