Industriální výstavba ve druhém čtvrtletí roku 2017

Industriální výstavba ve druhém čtvrtletí roku 2017

Industriální výstavba ve druhém čtvrtletí roku 2017

Druhé čtvrtletí roku 2017 přineslo na český trh industriálních nemovitostí celkem 13 nově dokončených projektů, které rozšiřují nabídku prostor o více než 208.000 metrů čtverečních, čímž došlo k překonání hranice 6,6 milionu metrů čtverečních moderních skladových ploch.

Nově dokončené výstavbě dominuje kraj Plzeňský s více než 57 tisíci m2, přičemž zde se jedná o projekty připravované developerem Panattoni. Kraj si tak udržuje svou čelní příčku i v meziročním srovnání, kde si připisuje 20% nárůst celkové nově dokončené plochy za druhé čtvrtletí. Následuje oblast širší Prahy, kde bylo dokončeno 45 tisíc m2 ve 3 průmyslových parcích. Významnou aktivitou je také finalizace a předání nového distribučního centra skupiny Ahold v královéhradecké průmyslové zóně Březhrad, které se rozprostírá na ploše 21,000 m2.

Z pohledu nově zahájené výstavby lze pozorovat pokračující trend silné chuti investorů rozvíjet projekty skladových center napříč Českem, přičemž silný důraz je kladem na v poslední době velice atraktivní regiony Ústecka a Karlovarska, které těží se své blízkosti k nově dokončené dálnici D8 či D6. Zde byly ve druhém čtvrtletí zahájeny nové projekty, které po svém dokončení nabídnou více než 74 tisíc m2 ploch k pronájmu. Celkově bylo ve druhém čtvrtletí roku 2017 ve výstavbě více než 450 tisíc m2. Aktuální situaci na českém trhu shrnuje Jiří Klenk, Business Director 108 AGENCY: “Dlouhodobě velice nízká neobsazenost společně s vysokou tržní poptávkou po nových skladových prostorách dostává developery do situace, kdy i spekulativně budované projekty nacházejí své nájemce již během počátku samotné výstavby.“ Z analýz společnosti 108 AGENCY tak také vyplývá, že nelze očekávat dramatické změny v míře neobsazenosti. Ta se aktuálně pohybuje na úrovni 4,7 %.

 

(13.7.2017)

< zpět